Jak zbudować altanę z grillem

Niewątpliwie, każdy kto dysponuje ogrodem przed domem chciałby go jak najlepiej wykorzystać. Bez dwóch zdań, dobrym pomysłem jest zbudowanie altany, w której będzie można grillować.

Wyznaczenie miejsca na altanę

Przede wszystkim, trzeba wyznaczyć w ogrodzie miejsce na altanę. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt, koniecznie musimy określić, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Oczywiście, dobrze jest, jeśli altana z grillem nie zajmuje zbyt dużego obszaru. Każdy chce mieć przecież w ogrodzie jak najwięcej wolnej przestrzeni. Z drugiej jednak strony, mała altana do niczego się nie przydaje, gdyż przebywanie w niej nie jest przyjemne. Trzeba więc znaleźć jakiś złoty środek pomiędzy dużą altaną, zajmującą większą część ogrodu i małą, w której jest ciasno i nieprzyjemnie.

Fundamenty pod altanę

Rzecz jasna, każdą budowę rozpoczyna się od stworzenia fundamentów. Podobnie jest w przypadku altany z grillem. Konieczne jest wylanie fundamentów z solidnego betonu. Przed rozpoczęciem tworzenia fundamentów trzeba jednak rzecz jasna dokonać dokładnych pomiarów tego, jak szerokie powinny być fundamenty.

Jeśli chodzi o grubość fundamentów, to oczywiście zależy ona od tego, jak ciężka będzie altana. Ciężar zaś zależy zwłaszcza od materiałów, jakie zostaną wykorzystane do budowy. Najczęściej stawia się altany z drewna. Niewątpliwie, przed podjęciem decyzji odnośnie grubości warstwy betonu trzeba oszacować ostateczną wagę gotowej altany.

Konstrukcja altany

Oczywiście, altanę stawia się po to, aby móc grillować nawet wtedy, gdy aura nie do końca temu sprzyja. Dlatego też konstrukcja altany powinna być solidna. Musi ona być w stanie ochronić osoby, które się w niej znajdują przed deszczem czy też wiatrem. Z tego też względu, wszystkie deski, z których stawia się altanę muszą być mocno, bardzo solidnie zbite.

Niezwykle istotną kwestią jest również budowa zadaszenia. Więźb dachowa musi być mocna, aby nie zniszczyła jej pierwsza lepsza wichura. Pokrycie dachu również nie jest bez znaczenia. Wydaje się, że najbardziej praktyczne jest pokrycie blaszane. Tym nie mniej, mało kto się na nie decyduje. Blacha świetnie chroni przed wszystkimi zjawiskami atmosferycznymi. Ponadto, jest silna i nie zniszczy się zbyt szybko. Niestety, według wielu osób nie jest też zbyt estetyczna. Dlatego też, o wiele częściej można spotkać zadaszenia drewniane w altanach.

Odpowiednie postawienie grilla

Rzecz jasna, sercem altany jest grill. Często buduje się ją tylko i wyłącznie po to, aby mieć gdzie grillować. Trzeba jednak pomyśleć o tym, w którym miejscu najlepiej umieścić grilla.

Chodzi o to, że nie jest tajemnicą, iż z grilla bardzo się dymi. Musi więc znajdywać się on w takim miejscu, aby dym ten mógł uciekać poza altanę, a nie do jej wnętrza Jeśli bowiem dym będzie rozchodził się wewnątrz altany to przebywanie w niej nie będzie możliwe. W takiej sytuacji budowanie altany z grillem traci w ogóle jakikolwiek sens.

Z tego względu altana musi też być bardzo wysoka. Nawet jeśli wybuduje się profesjonalny grill, z którego dym będzie wylatywał poza altanę, to jednak jakaś jego część zawsze zostanie w środku. Jeśli altana jest wysoka nie będzie to problemem, jeśli jednak jest niska to osoby, które w niej przebywają po chwili zaczną się dusić.

Altana powinna być również duża. Rzecz w tym, że grill zawsze zajmuje dość sporo miejsca. W altanie musi więc być wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścił się tam grill, ale także stół i miejsca do siedzenia. Niewątpliwie, nie ma żadnej przyjemności w przebywaniu w ciasnej i zadymionej altanie.

Z jakiego grilla korzystać?

Oczywiście, pozostaje jeszcze pytanie odnośnie tego przy czym grillować. Wiele osób korzysta dziś wciąż z niewielkich rozmiarów, dostępnych w wielu sklepach grillów przenośnych. Jeśli korzysta się z takiego grilla to w gruncie rzeczy altana wcale nie musi być szczególnie duża. Tego rodzaju grill bowiem nie dymi się aż tak bardzo, ponadto nie zajmuje też dużo miejsca. Jednakże, jego wadą jest przede wszystkim to, że nie zmieścimy na nim zbyt wiele jedzenia, dlatego nie zorganizujemy przy jego pomocy grilla dla wielu gości.

Lepszym rozwiązaniem zdaje się być umieszczenie w altanie wymurowanego grilla. Jego zrobienie, wbrew pozorom, nie wymaga jakiś szczególnych, wyjątkowych umiejętności budowlanych. Jeśli przestrzega się instrukcji budowy grilla ogrodowego, to posiadając absolutnie najbardziej podstawową wiedzę z zakresu szeroko rozumianego budownictwa, nie powinno się mieć żadnych problemów z postawieniem wysokiej jakości, profesjonalnego grilla ogrodowego w altanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *