Jak wymurować grill

Oczywiście, wybór grillów jest dziś ogromny. Jednak te ze sklepu zawsze prędzej czy później się psują. Ponadto są dosyć małe. Wydaje się więc, że lepiej wymurować sobie swój własny duży grill. Jednakże, jak to zrobić?

Najlepsze miejsce by grillować

Niewątpliwie, kwestią niezwykle istotną, o której wiele osób niestety zapomina jest wybór odpowiedniego miejsca, gdzie w przyszłości będziemy grillować. Rzecz w tym, że nie każda lokalizacja jest tak samo dobra.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że grill wydziela wiele dymu. Dlatego też, powinien znajdować się w miejscu, w którym dym ten nie będzie nikomu przeszkadzał. Z tego względu, wydaje się, że nie powinien znajdować się on ani blisko drzwi wejściowych do domu, ani też blisko okien. Taka lokalizacja sprawi bowiem, że dym będzie dostawał się do domu.

Niestety, w mniejszych ogrodach często nie ma zbyt wielu możliwości jeśli chodzi o wybór najlepszego miejsca. Czasami, w takich ogrodach po prostu trzeba grillować blisko domu. Jednakże, jeśli ogród jest nieco większy i ma się wybór lepiej jest wybrać jakąś bardziej atrakcyjną lokalizację.

Jak nie przeszkadzać sąsiadom?

Warto zauważyć, że dym wydostający się z grilla może przeszkadzać domownikom i biesiadnikom, ale również sąsiadom. Dlatego też, lokalizacja którą się wybiera powinna być daleko od płotu oddzielającego ogród od sąsiadów. Jednakże, to również często nie jest możliwe w przypadku niewielkich ogrodów. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest zasadzenie przy płocie wysokich krzewów. Będą one zatrzymywały dym, który nie będzie przedostawał się na teren sąsiadów.

Otoczenie grilla

Kolejną istotną kwestią, o której trzeba pomyśleć jeszcze przed wymurowaniem grilla jest jego otoczenie. Chodzi o to, że w pobliżu zawsze powinny znajdować się jakieś krzewy czy też drzewa. Rzecz w tym, że w takiej sytuacji o wiele łatwiej jest rozpalać grill, gdyż krzewy oraz drzewa hamują wiatr. Trzeba jednak zawsze zachować ostrożność i po zakończeniu grillowania dokładnie wygasić grill. Niewątpliwie pozwoli to uniknąć pożaru, którego ryzyko nieco wzrasta, jeśli przy grillu są krzewy lub drzewa.

Utwardzanie podłoża

Kiedy wie się już, gdzie będzie się grillować i gotowe jest też otoczenie grilla można przystąpić do prac budowlanych. Na samym początku konieczne jest utwardzenie podłoża. Chodzi po prostu o zrobienie betonowej wylewki pod grilla. Nie ma żadnych konkretnych wytycznych odnośnie tego jak szeroka powinna być ta wywleka. Powinniśmy to uzależnić od tego jak dużego chcemy mieć grilla. Wylewka musi być przynajmniej tak duża jak grill, nie musi być jednak ani odrobinę większa. Jeśli zaś chodzi o grubość, sugeruje się, że wylewka powinna mieć kilkanaście centymetrów. Tutaj jednak również bardzo istotne jest to jak duży i ciężki będzie grill.

Wymurowanie grilla krok po kroku

Kiedy wylewka jest już gotowa należy postawić trzy ściany grilla. Nie ma wytycznych co do tego, jak wysokie mają być te ściany. Powinny być dostosowane do oczekiwanej wysokości paleniska. Oznacza to, że indywidualnie decyduje się o wysokości ścian.

Bardzo istotne jest, aby pamiętać o odpowiednich zbrojeniach w spoinach. Alternatywą dla nich może być wykorzystanie zbrojonego betonu z dodatkiem niewielkiej ilości gliny.

Ponadto, nie można też zapomnieć o wspornikach w ścianach. Jest to o tyle istotne, że bez nich po prostu nie będzie na czym umieścić rusztu. Ważne, aby wsporniki znajdowały się na różnych wysokościach. Chodzi o to, aby móc umieszczać ruszt na różnych wysokościach. Czasem trzeba bowiem dopasować wysokość do siły ognia. Ponadto, niektóre potrawy powinny być grillowane na niższych, a inne na wyższych poziomach.

Tworzenie okapu

Oczywiście, nie każdy grill musi posiadać okap. Wydaje się jednak, że jeśli już zabieramy się za budowę własnego grilla to warto stworzyć okap, gdyż jest to stosunkowo proste. Okap natomiast przydaje się na przykład wtedy, gdy podczas grillowani zaskakuje nas deszcz.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie okapu na ścianach grilla. Jednakże, są też inne możliwości. Okap może być całkowicie oddzielną konstrukcją, jednak wtedy jego zbudowanie wymaga nieco więcej pracy. Jeśli chodzi o materiał do budowy okapu, najczęściej wykorzystuje się blachę stalową lub też drewniane deski.

Zabezpieczenie konstrukcji

Niewątpliwie, nie jest raczej możliwe wybudowanie grilla w jeden dzień. Dlatego też, praca jest przerywana. Bardzo ważne, aby na czas przerwy w pracy odpowiednio zabezpieczyć niegotową jeszcze konstrukcję, by nie zniszczył jej deszcz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *