Palenisko ogrodowe jak zrobić

Większość ludzi uwielbia grillować i rozpalać ogniska. Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się grille przenośne. Nie tak rzadko jednak ludzie budują również samodzielnie grille lub też tworzą w ogrodach paleniska.

Od czego zacząć?

Wydawać by się mogło, że samodzielne przygotowanie paleniska to nie lada zadanie. Czy jednak trzeba zlecać tę robotę zawodowcom? Wydaje się, że jeśli przestrzega się pewnych zasad, to jak najbardziej można zrobić to samodzielnie.

Pierwszy etap pracy wydaje się wyjątkowo ważny. Na samym początku trzeba przede wszystkim wyznaczyć obszar paleniska. Przeważnie, paleniska są okrągłe. Ważne jest, aby dokładnie wymierzyć palenisko. Jeśli wykona się dokładnych pomiarów i wyznaczy się obszar, na jakim ma się znajdować palenisko, można przejść do drugiego etapu.

Na drugim etapie należy wylać na całym obszarze paleniska odpowiednią ilość betonu. Uważa się, że najlepiej, jeśli fundamenty liczą około 15 centymetrów. Oczywiście, jeśli będą nieco grubsze to także nic się nie dzieje.

Niezwykle istotne jest to, ażeby beton wylać w umiejętny sposób. Rzecz w tym, że konieczne jest umiejętne jego rozprowadzenie na całym obszarze paleniska. Rozprowadza się go po to, aby palenisko było po prostu równe.

Jak znaleźć dobry beton?

Rzecz jasna, jeśli chcemy grillować przy profesjonalnym palenisku koniecznie musimy wyposażyć się w najwyższej jakości materiały budowlane. Dotyczy to również betonu. Czy może być lepszy lub gorszy beton? Okazuje się, że jak najbardziej.

Okazuje się, że niektórzy mniej uznani producenci, chcąc oszczędzić na betonie i móc sprzedawać go taniej mieszają go z niekoniecznie potrzebnymi materiałami. Dlatego też, kupując taki beton otrzymujemy niskiej jakości produkt. Niewątpliwie więc, przed dokonaniem zakupu koniecznie trzeba zrobić rozeznanie odnośnie tego, czy dana firma, z którą rozpoczynamy handel cieszy się zaufaniem swoich klientów.

Co po rozprowadzeniu betonu?

Kiedy rozprowadzi się już w sposób równomierny beton po obszarze paleniska trzeba poczekać, aż odrobinę wyschnie. W tym celu najlepiej zostawić go na jakieś 24 godziny. Warto mieć na uwadze jednak, że niektóre rodzaje betonu schną nieco szybciej, a inne nieco wolniej. Poza tym, na tym etapie nie chcemy, aby beton całkowicie wysechł.

Dzień po rozprowadzeniu betonu znów trzeba zrobić odpowiednie pomiary. Na tym etapie polegają one na wyznaczeniu wewnętrznego okręgu w środku paleniska. Wielkość tego okręgu tak naprawdę zależy tylko od nas. Nakreśla się go po to, aby na jego krawędziach móc ułożyć cegły, z których powstanie palenisko.

Oczywiście, jak już wcześniej wspomniano, w tym momencie beton nie może być całkiem suchy. Cegły, które będziemy układać po okręgu muszą się w nim bowiem zagłębić.

Układanie ścian

Kiedy mamy już pierwszą warstwę cegieł możemy zacząć układać ściany paleniska. Wydaje się, że najlepiej jest układać cegły dłuższymi bokami do siebie. Dotyczy to pierwszej warstwy cegieł jak i następnych.

Ponadto, najlepiej układać je w ten sposób, aby cegły na kolejnych warstwach były nieco przesunięte względem siebie. Jest to zabieg, który sprawia, że po prostu ściana jest mocniejsza. Nie można oczywiście zapomnieć również o użyciu najwyższej jakości, mocnej zaprawy.

Kolejną czynnością, która ma na celu wzmocnienie konstrukcji jest odpowiednie ułożenie najwyższej warstwy cegieł. Chodzi o to, aby układać je przeciwnie do cegieł na niższych warstwach. Ostatnia warstwa cegieł powinna być ułożona w ten sposób, ażeby cegły były do siebie zwrócone krótszymi bokami, a nie tak jak w przypadku niższych warstw, dłuższymi bokami.

Sąsiedztwo paleniska

W przypadku paleniska, czy też jakiegokolwiek grilla, ważne jest jego sąsiedztwo. Rzecz w tym, że nie powinno się rozpalać ognia w miejscu, w którym nie ma absolutnie żadnych drzew lub też co najmniej jakiś niewielkich krzewów. Wynika to z tego, że po pierwsze, w takim miejscu bardzo trudno jest rozpalić ogień.

Problem polega na tym, że jeśli palenisko nie jest osłaniane przez gałęzie drzew i krzewów wiatr często nie pozwala na to, aby spokojnie grillować. Zdarza się, że co chwila gasi on rozpalony ogień i trzeba się bardzo natrudzić, aby móc grillować.

Ponadto, gałęzie pełnią też inną funkcję. Sprawiają one, że dym z paleniska nie leci we wszystkie strony. Dzięki temu, chroni on osoby, które przebywają w ogrodzie, jak i sąsiadów przebywających za płotem przed nieprzyjemnym zapachem dymu. Warto pomyśleć o zasadzeniu krzaków, jeśli nie ma się ich w ogrodzie wystarczająco dużo w odpowiednim miejscu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *