Grill wiszący jak zrobić

Konstrukcja grilla jest prostsza, niż większości ludzi się wydaje, Oczywiście, konieczna jest pewna podstawowa wiedza z zakresu budownictwa, jednak absolutnie nie trzeba być profesjonalistą, aby móc grillować przy swoim własnym grillu.

Moda na grille wiszące

Ostatnimi czasy, coraz więcej osób decyduje się grillować przy tak zwanych grillach wiszących. Wydaje się, że w dużej mierze wynika to z tego, że jest je bardzo łatwo zrobić. Wydaje się, że jest to o wiele prostsze niż budowa na przykład betonowego grilla.

Odpowiedni wysięgnik

Jeśli chce się mieć wiszący grill to przede wszystkim trzeba zorganizować jakiś wysięgnik. Najczęściej wysięgniki są metalowe. Można rzecz jasna kupić gotowy wysięgnik przeznaczony specjalnie do grilla. Jednakże, można tę sprawę rozwiązać zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że można wykorzystać zwyczajny słup, który będzie nieco zakrzywiony z jednej strony. Zakrzywienie to jest potrzebne po to, aby można było powiesić na nim grill.

Ważną kwestią jest to, aby można było regulować wysokość słupa. Jest to istotne z tego względu, że niektóre potrawy powinno się grillować na wysokim ogniu a inne na mniejszym. Dlatego czasami trzeba podnieść nieco grill, a innym zaś razem konieczne jest jego obniżenie. Niewątpliwie jednak, kwestię regulacji wysokości można również rozwiązać innym sposobem.

Grill na łańcuchu

Wydaje się, że dobrym sposobem na regulację wysokości grilla jest po prostu umieszczenie go na łańcuchu. W takim przypadku wysokość reguluje się poprzez skracanie bądź też wydłużanie łańcucha. Niewątpliwie, jest to łatwiejsze rozwiązanie od tworzenia słupa, który byłby regulowany.

Z czego powinien być zrobiony grill?

Oczywiście, bardzo ważna jest również decyzja odnośnie tego, z czego ma być zrobiony grill ,a konkretnie komora w której znajduje się jedzenie i ruszt. Najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje materiałów. Pierwszy z nich to stal, a drugi to żeliwo.

Wydaje się, że w przypadku grilla wiszącego żeliwo nie za bardzo się sprawdzi. Chodzi o to, że jest to materiał niezwykle wręcz ciężki. Dlatego też, potrzebny byłby bardzo mocny łańcuch, aby był on w stanie utrzymać żeliwny grill. Ponadto, nawet jeśli łańcuch będzie wystarczająco silny, to waga żeliwnego grilla i tak będzie sprawiała kłopot. Ktoś przecież musi zawiesić grill na łańcuchu, a w tym celu trzeba go dosyć wysoko unieść.

Stalowy grill wydaje się bardziej odpowiedni w tym wypadku. Jest on przede wszystkim o wiele lżejszy. Mimo to, że jest on lekki, nie jest wcale słaby. Stal jest przecież całkiem solidny materiałem, właściwie to wręcz bardzo mocnym. Dlatego też, nie trzeba martwić się o trwałość grilla ze stali.

Solidność grilla wiszącego

Grill wiszący, w przeciwieństwie na przykład do betonowego jest mniej stabilny. Nie jest bowiem tak masywny. Tak na dobrą sprawę składa się bowiem tylko z słupa, z łańcucha i z komory, która wisi na tym łańcuchu. Dlatego też, ważne jest profesjonalne umiejscowienie słupa w ziemi. Trzeba zrobić to tak, aby trzymał się on mocno nawet podczas wichury czy burzy.

Przygotowanie paleniska

Rzecz jasna, jeśli konstruuje się jakikolwiek grill nie wolno zapominać o palenisku. Przecież to ogień, który powstaje w palenisku, jest najważniejszy jeśli chodzi o grillowanie. Bez niego nie jest ono po prostu możliwe.

Niewątpliwie, jeśli chodzi o palenisko, najważniejsze jest jego odpowiednie wymierzenie. Ważne ,aby do mierzenia używać odpowiednich, profesjonalnych narzędzi. Dzięki temu, palenisko będzie równe. Kiedy jest ono już wymierzone, można przejść do następnego etapu, czyli wylania betonu.

Jeśli chodzi o beton, nie każdy zwraca uwagę na jego jakość. Ludziom, którzy nie zajmują się profesjonalnie budowaniem czegokolwiek nie przychodzi do głowy to, że beton może być niskiej jakości. Niestety, na rynku nie brakuje takich słabych betonów. Trzeba więc zwracać uwagę na to co się kupuje.

Dysponując już wysokiej jakości betonem można rozpocząć jego wylewanie. Kiedy natomiast beton zostanie już wylany trzeba odpowiednio go rozprowadzić. Warto zrobić to starannie, ażeby palenisko było równe i schludne. Dlatego też, również rozprowadzanie betonu warto robić przy użyciu najwyższej jakości sprzętu. Oczywiście, kupno wszystkich niezbędnych sprzętów i narzędzi kosztuje, jednak warto skusić się na ten wydatek dla lepszego efektu końcowego pracy.

Jeśli beton zostanie już wylany i rozprowadzony trzeba umieścić w nim słup, na którym zawiśnie komora z jedzeniem. Jak już wcześniej wspomniano, ważne jest, aby umieścić słup wystarczająco głęboko, tak aby był stabilny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *