Grill ogrodowy z kamienia polnego jak zrobić

Budowa grilla w ogrodzie niektórych przeraża. Ludziom wydaje się, że jest to skomplikowane i przeznaczone dla fachowców. Okazuje się jednak, że jest to całkiem proste zadanie, któremu może podołać nawet osoba z niewielkim doświadczeniem budowlanym.

Najważniejszy jest projekt

Ażeby móc grillować przy solidnym grillu przede wszystkim trzeba odpowiednio go zaprojektować. Rzecz w tym, że przed podjęciem prac budowlanych koniecznie trzeba mieć wizję tego, jak powinien wyglądać grill po zakończeniu pracy.

Podstawą jest określenie wielkości grilla. Warto realistycznie podchodzić do tego, jak duży grill zmieści się w ogrodzie. Jeśli ogród nie jest zbyt duży, to lepiej wybrać nieco mniejszy grill. Pozwoli to na swobodniejsze grillowanie. Trzeba rzecz jasna również zaplanować jak wysoki ma być grill. Nie mniej istotną kwestią jest zaplanowanie tego, jak odprowadzić dym z grilla. Jeśli się tego nie zaplanuje to może się okazać, że dym leci dosłownie we wszystkich kierunkach. W takiej sytuacji nie będzie się dało grillować w ogrodzie, gdyż dym będzie bardzo przeszkadzał osobom, które będą przebywały w ogrodzie.

Z czego zrobić grill?

Oczywiście, pierwszą decyzją, jaką podejmuje się na etapie projektowania grilla powinien być wybór materiału, którego będzie się używać. Materiały mogą być bardzo różne. Często ludzie decydują się na zwyczajny murowany grill. Wydaje się, że jego skonstruowanie jest najprostsze. Ponadto, czasami wybiera się do konstrukcji grilla beton. Innym zaś materiałem, który również jest dosyć popularny jest kamień, a zwłaszcza kamień polny.

Dlaczego kamień polny?

Niewątpliwie, z powyższych materiałów najbardziej godny polecenia jest właśnie kamień polny. Dlaczego najlepiej jest grillować właśnie przy konstrukcji z tego materiału? Chodzi o to, że po prostu grill z kamienia jest obecnie uważany za najmodniejszy. Niewątpliwie, jest on bardzo ładny i najlepiej komponuje się z naturą.

Od czego zacząć budowę?

Kiedy wybrany jest już materiał oraz zaplanowana jest cała praca należy przejść do mierzenia. Chodzi o to, aby na gruncie nakreślić ,w którym miejscu będziemy kłaść kamienie. Jest to niezbędne, ażeby grill był równy i elegancki. Ponadto, zanim się to zrobi, trzeba również nakreślić obszar, na którym wyleje się beton, który będzie pełnił funkcję fundamentów.

Jeśli chodzi o fundamenty, nie muszą one być bardzo solidne. Oczywiście, kamień polny jest dosyć ciężki, więc warstwa betonu nie może być bardzo cienka, jednakże, jeśli będzie miała kilkanaście centymetrów grubości to w zupełności wystarczy.

Jak kłaść kamień?

Kolejnym etapem budowy grilla z kamienia polnego jest wykładanie kolejnych warstw kamieni. Ważne jest, aby zadbać o to, by kamienie leżały równo. Wydaje się, że istotną kwestią jest również to, aby kamienie na kolejnych warstwach były kładzione na przemian. Co więcej, trzeba też pamiętać o użyciu wysokiej jakości zaprawy, ażeby grill był trwały i aby można było grillować przy nim przez naprawdę wiele lat.

Jak powinno wyglądać otoczenie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy buduje się grill z kamienia polnego, czy też właściwie z jakiegokolwiek innego materiału, trzeba nie tylko zadbać o jego konstrukcję, ale również o to, aby znajdował się w odpowiednim otoczeniu. Najczęściej, grill umieszcza się gdzieś w okolicy bardzo wysokich krzewów lub też nieco niższych drzew. Wydaje się, że są dwa powody wyboru właśnie takiej lokalizacji.

Po pierwsze, niewątpliwe bardzo przyjemnie jest grillować w towarzystwie bujnej zieleni. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważna sprawa. Jednakże, nie jest to jedyny powód, dla którego grill należy umieszczać w towarzystwie roślinności. Chodzi również o to, aby był on porządnie osłonięty z każdej strony. Chodzi oczywiście przede wszystkim o osłonę przed wiatrem. Silna wichura, jak i lekkie podmuchy mogą sprawić, że rozpalenie grilla po prostu będzie absolutnie niemożliwe. Jednakże, jeśli z każdej strony grilla znajdują się gęste krzewy, podmuchy nie będą docierały do grilla, przez co nie będzie najmniejszych trudności przy jego rozpalaniu. Po prostu wiatr nie będzie gasił płomieni.

Co więcej, poleca się również nie ustawiać grilla pod płotem, ani też przed drzwiami frontowymi do domu. Przyczyna jest prosta, chodzi o to, aby dym nie leciał na teren posesji sąsiada, ani tez nie wlatywał do pomieszczeń. Rzecz jasna, gęsta roślinność w okolicach grilla nieco zahamuje ten dym, jednakże nie zrobi tego dostatecznie skutecznie. Dlatego właśnie, budowa grilla powinna być bardzo starannie zaplanowana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *