Grill ogrodowy betonowy jak zrobić

Niewątpliwie, coraz więcej osób zamiast kupować grilla robi go własnoręcznie. Wymaga to dużego nakładu pracy, jednak zwykle jak najbardziej się to opłaca.

Jaki grill wybrać?

Oczywiście, pierwszą decyzją jaką trzeba podjąć jest ta odnosząca się do wyboru typu grilla. Chodzi przede wszystkim o materiał, którego chce się użyć. Ostatnimi czasy, często budowany w polskich ogrodach jest grill betonowy Niewątpliwie, posiada on wiele zalet, a jedną z nich jest duża wytrzymałość. Trudno bowiem wyobrazić sobie bardziej trwały materiał niż beton.

Gdzie powinien znaleźć się grill?

Często ludziom wydaje się, że to gdzie będą grillować nie ma większego znaczenia. Rzecz w tym, że nie zwracają uwagi za bardzo na miejsce, w którym stawiają grill. Po czasie okazuje się zwykle, że był to duży błąd. Chodzi o to, że w niektórych miejscach po prostu nie powinno się grillować. Jednak kiedy grill już powstanie nie sposób zmienić jego lokalizacji.

Wydaje się, że grillować warto tylko w tych miejscach, w których nikomu nie przeszkadza duża ilość dymu. Nie ma wątpliwości, że dym w domu może być bardzo uciążliwy. Oznacza to, że należy wybudować grill jak najdalej od ścian domu. Rzecz w tym, aby ani drzwiami, ani też przez okno nie dostawał się dym z grilla.

Ponadto, niewątpliwie nie należy grillować zaraz obok stołu ogrodowego. Chodzi o to, aby podczas grillowania dym nie leciał wprost na osoby biesiadujące w ogrodzie. Równie ważne jest także to, aby myśleć o sąsiadach. Gęsty dym unoszący się z nad rusztu może im znacząco przeszkadzać. Dlatego też grill najlepiej postawić gdzieś w centrum ogrodu. Dzięki temu, jest on oddalony od domu, ale również od sąsiadów. Z drugiej strony, wiadomo, że w małych ogrodach nawet jak postawi się grilla w centrum ogrodu, to i tak jest on dosyć blisko płotu. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak po prostu zasadzić wysokie krzaki stopujące dym.

Przygotowanie otoczenia

Niewątpliwie, przed postawieniem grilla trzeba pomyśleć o otoczeniu w jakim ma się on znajdować. Jeśli ma się w ogrodzie jakieś drzewa, czy też nieco wyższe krzewy, to wydaje się, że najlepiej gdzieś obok nich zlokalizować grilla. Jeśli zaś nie ma się w ogrodzie zbyt wiele wyższych krzewów czy drzew bez dwóch zdań warto je zasadzić .Wszystko po to, aby nigdy nie mieć problemów z odpaleniem grilla. Wiatr, nawet lekki może powodować, że podpalenie grilla będzie niezwykle kłopotliwe. Jedynym co pomaga w takiej sytuacji jest krzak, na którym zatrzymują się podmuchy wiatru.

Jak budować?

Budowę grilla, kiedy już zadbało się o otoczenie i najodpowiedniejszą lokalizację należy rozpocząć rzecz jasna od mocnych i trwałych fundamentów. Oczywiście, trudno wyobrazić sobie jakiś lepszy materiał na fundamenty niż beton. Dotyczy to grilla z betonu, lecz również każdego innego.

Jeśli chodzi o betonowe fundamenty, wydaje się, że nie muszą być one bardzo grube. Jednakże, w przypadku grilla betonowego powinny być raczej odrobinę grubsze niż w przypadku innych typów grillów. Wynika to z tego, że grill betonowy jest od nich po prostu nieco cięższy. Tak czy inaczej, warstwa betonu nie powinna raczej być grubsza niż kilkanaście centymetrów. Nie warto również przesadzać z szerokością fundamentów. Nie jest konieczne budowanie szerszych fundamentów niż planowana szerokość betonowego grilla.

Jakość betonu

Betonowy grill układa się z tak zwanych kostek betonowych. Dlatego też, tak naprawdę jego budowa niewiele różni się od budowy grilla ze zwyczajnych cegieł. Sama budowa nie jest więc trudna, o ile dysponuje się najwyższej jakości bloczkami betonowymi.

Warto zawsze dokładnie sprawdzić danego producenta przed zakupem bloczków betonowych. Okazuje się bowiem, że niektórzy producenci dodają do betonu wiele niepotrzebnych zupełnie materiałów. Wszystko po to oczywiście aby oszczędzić. W gruncie rzeczy, bez zaawansowanego ,profesjonalnego sprzętu nie sposób sprawdzić jakości betonu. Jego słaba jakość ujawnia się dopiero wtedy, gdy zawodzą fundamenty czy ściany z bloczków betonowych. Dlatego właśnie ,producentom jest stosunkowo łatwo oszukiwać na betonie.

Niewątpliwie więc, jedyne co można zrobić to kupować bloczki jak i beton na fundamenty od znanych producentów. W takiej sytuacji bowiem, można mieć względną pewność, że w bloczkach nie ma żadnych zbędnych dodatków. Oczywiście, bloczki od znanych producentów są nieco droższe, jednak w tym przypadku płaci się za jakość produktu, także zdecydowanie warto nieco bardziej się wydatkować, aby nie musieć po upływie krótkiego czasu budować grilla na nowo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *