Czy można robić grilla na balkonie

W ciepły wiosenny dzień niezwykle miło jest rozpalić grilla. Jednakże, nie każdy dysponuje domem z ogrodem czy własną działką, aby tam móc to zrobić. Czy więc osoby posiadające mieszkania mają możliwość rozpalenia ogniska na balkonie? Sprawa nie jest oczywista.

Przepisy prawne

Przepisy prawa polskiego nie zabraniają grillować na balkonie. Dlatego też, za samo grillowanie nie dostanie się mandatu. Mimo to, czasami grillowanie na balkonie może skutkować wizytą straży miejskiej lub policji. Przeważnie, rola służb interweniujących w takich sytuacjach ogranicza się do mediacji pomiędzy ludźmi biesiadującymi na balkonie a sąsiadami. Okazuje się jednak, że czasami również można dostać mandat, jednak nie za samo grillowanie, gdyż grillować na balkonie można, jednak za pewne konsekwencje jakie niesie za sobą rozpalanie grilla na balkonie.

Zniszczenie mienia

Niewątpliwie, jeśli chce się grillować na balkonie trzeba przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli się tego nie robi możliwe, że dojdzie do zniszczenia mienia sąsiadów. W takim przypadku jak najbardziej należy liczyć się z interwencją służb, która zwykle kończy się wypisaniem mandatu opiewającego na kwotę 500 złotych.

Do jakich zniszczeń można doprowadzić grillując na balkonie? Czasami, odłamki rozżarzonego węgla mogą przedostać się na balkon sąsiada i na przykład zniszczyć wywieszone tam przez niego pranie. Problem ten pojawia się przede wszystkim w blokach, w których balkony położone są bardzo blisko siebie. Niewątpliwie, w takich sytuacjach wskazana jest szczególna ostrożność.

Niezłym rozwiązaniem zdaje się być korzystanie z grilla elektrycznego. Przygotowując na nim potrawy nie dymi się tak bardzo jak podczas korzystania z innego rodzaju grillów. Jednakże, trzeba pamiętać o tym, ze również grill elektryczny na balkonie może przeszkadzać sąsiadom.

Moje mieszkanie moje zasady

Wiele osób organizuje nieraz grilla na balkonie gdyż uważają oni, że w swoim własnym mieszkaniu mogą oni robić co im się podoba. Balkon natomiast, bez dwóch zdań jest częścią mieszkania taką samą jak pokój czy łazienka. Czy jednak oznacza to, że na balkonie można robić dosłownie wszystko? Niewątpliwie, również we własnym mieszkaniu mamy wiele ograniczeń.

Nikt nie ma przecież wątpliwości, że również w pokoju czy w łazience trzeba na przykład zachować cisze nocną. Mieszkając w bloku trzeba bowiem przestrzegać pewnych ogólnie przyjętych zasad. Jeśli się tego nie robi, wspólna egzystencja w bloku nie jest możliwa. Dlatego też, również na balkonie nie można robić absolutnie wszystkiego. Rzecz w tym, że we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu, jak również na balkonie można robić wszystko to, co nie uprzykrza życia sąsiadom. Czasami niewątpliwie, grillując na balkonie uprzykrza się im życie, więc w takich sytuacjach lepiej z tego zrezygnować.

Zasady spółdzielni mieszkaniowej

Jak już powyżej wspomniano, nie ma przepisów prawnych, które zabraniałyby komukolwiek rozpalania grilla na balkonie. Jak się jednak okazuje, zabronić tego może spółdzielnia mieszkaniowa.

Każda spółdzielnia mieszkaniowa ma swój własny regulamin. Okazuje się, że dosyć często jeden z zapisków w takim regulaminie traktuje właśnie o rozpalaniu grilla na balkonie. Niejednokrotnie regulamin taki zabrania tego lub też pozwala ale jedynie pod pewnymi warunkami.

Co jednak, jeśli na przykład z nieświadomości co do treści regulaminu spółdzielni złamie się ten regulamin? Okazuje się, że również w takiej sytuacji nie ma ryzyka otrzymania mandatu Jednakże, możliwa jak najbardziej jest kara finansowa w innej postaci. Egzekwowaniem kar za nieprzestrzeganie tego typu regulaminu zajmuje się sama spółdzielnia.

Racjonalizm i wyrozumiałość

Wydaje się, że bez względu na przepisy i zasady najlepiej zawsze jest się kierować racjonalizmem i wyrozumiałością wobec sąsiadów. Dlatego też, po prostu lepiej sobie odpuścić grillowanie, jeśli wie się, że będzie to przeszkadzało sąsiadom. Warto również przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa, dzięki którym grill nie będzie dla nikogo zagrożeniem.

Ponadto, jeśli planuje się grillować na balkonie warto po prostu poinformować o tym sąsiadów. Dzięki temu będą oni wiedzieć czego mogą się spodziewać. Rozmowa i uprzedzenie o organizowaniu grilla pozwoli na uniknięcie awantury w towarzystwie strażnika miejskiego, policjanta, czy też przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto, pozwoli też uniknąć ewentualnych kar finansowych. Warto też pamiętać, że pokojowa koegzystencja w bloku mieszkalnym jest możliwa tylko wtedy, kiedy jest się otwartym na kompromis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *