Czy można robić grilla na plaży

Jednym z ulubionych zajęć Polaków w lecie, a często już na wiosnę jest grillowanie. Jednakże, nie każdy ma gdzie grillować. Rzecz w tym, że wiele osób nie ma swoich działek, ludzie nie mają też ogrodów przed domami. Dlatego też, tak często można spotkać ludzi grillujących na plażach nad jeziorami czy też nad morzem. Czy jednak jest to legalne?

Grill w miejscu publicznym

Nie ma absolutnie wątpliwości co do tego, że plaża jest miejscem publicznym. Każdy ma równe prawo do korzystania z plaży. Jednakże, nie ma jasnych przepisów, które kategorycznie zabraniałyby grillować na plaży. Wręcz przeciwnie, w zasadzie jak najbardziej jest to dozwolone. Nie oznacza to jednak, że grillowanie na plaży nigdy nie skutkuje mandatem, ale o tym później.

Uprzykrzanie życia plażowiczom

Bez dwóch zdań, grillowanie na plaży może być często uciążliwe dla innych plażowiczów. Przede wszystkim chodzi o dym, który unosi się z grilla. Może on przeszkadzać osobom, które przebywają w pobliżu. Niewątpliwie, o ile można grillować na plaży i nie jest to karane, o tyle nie można przeszkadzać w wypoczynku innym plażowiczom. Dlatego też, jeśli służby, które zostaną wezwane na plaże stwierdzą, że grill przeszkadza innym plażowiczom trzeba liczyć się z tym, że może zostać wypisany mandat.

Jak grillować na plaży?

Tak więc jak można grillować na plaży, aby nikomu nie uprzykrzać życia oraz aby nie otrzymać mandatu? Przede wszystkim, najlepiej wybierać mało zatłoczone plaże. Jeśli na plaży jest dużo ludzi, to nie sposób tak rozpalić grilla, aby nikomu on nie przeszkadzał. Narażamy się więc w takiej sytuacji na awantury oraz na mandat. Zdecydowanie lepiej jest tego uniknąć.

Jednakże, nawet na mało zatłoczonej plaży grill może być uciążliwy. Z tego też względu, zawsze należy rozkładać go w miejscu, w którym przebywa mało osób. Chodzi o to, aby grillować gdzieś na uboczu, a nie w centrum plaży. W takiej sytuacji nie narażamy się na żadne problemy. Warto mieć na uwadze, że stwierdzenie przez policjanta czy strażnika miejskiego tego że przeszkadzamy innym plażowiczom jest nieco subiektywne. Niektórzy mogą stwierdzić, że plażowicze, którzy wezwali ich do interwencji nieco przesadzają w danej sytuacji ,a inni jak najbardziej uznają, że należy się mandat. Dlatego też, najlepiej po prostu nie dawać absolutnie żadnych powodów do tego ,aby w ogóle ktoś miał wzywać na plażę jakiekolwiek służby i po prostu trzymać grilla z dala od ludzi.

Mandaty za zniszczenia i bałagan

Niewątpliwie ,tym co przeszkadza innym plażowiczom jest nie tylko dym. Częstym problemem na plażach są zniszczenia jakie wywołuje grillowanie .Chodzi przede wszystkim o zniszczenia spowodowane przez gorący węgiel .Jeśli grilluje się blisko innych ludzi to istnieje duże ryzyko, że dojdzie do jakiś zniszczeń. Jest to więc kolejny powód do tego, aby grillować raczej na uboczu.

Co więcej, często osoby, które urządzają sobie biesiadę z grillowanym jedzeniem na plaży nie są skore do tego, aby po zakończeniu zabawy posprzątać .Zostawiają często śmieci i niszczą po prostu w ten sposób plażę.

Niewątpliwie ,zarówno zniszczenie czyjejś własności jak i zaśmiecanie plaży może skończyć się mandatem. Jednakże, jeśli przestrzega się norm społecznych takich jak dbanie o wspólną przestrzeń i nie niszczenie cudzej własności można spokojnie i bez żadnych problemów grillować na plaży. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zabrania tego lokalne prawo.

Przepisy w gminie lub w mieście

Jak wspomniano, polskie prawo nie ma żadnych zastrzeżeń co do grillowania na plaży, jak i w innych miejscach publicznych. Nie oznacza to jednak, że zawsze prawo jest po stronie biesiadników .Czasami bowiem, przeciwnie do ogólnego prawa, przepisy w danej gminie czy też w danym mieście kategorycznie zabraniają grillowania w miejscach publicznych lub też w określonych lokalizacjach.

Niewątpliwie, przede wszystkim gminy lub miasta na terenie których leżą jeziora z niewielkimi plażami zabraniają grillowania. Ponadto, gmina może przyjąć uchwałę zabraniającą tej czynności jeśli wpływa do niej wiele skarg. Tak czy inaczej, jeśli przepisy w gminie czy tez w mieście nakazują grillowania to strażnik miejski jak najbardziej może za to wypisać mandat. Wysokość mandatu może być różna, określają ją konkretne przepisy.

Warto więc niewątpliwie rozeznać się w kwestii obowiązującego w danej miejscowości prawa zanim rozpali się grill. Niewątpliwie, warto też pamiętać o tym, że czasami, pomimo iż prawo teoretycznie zabrania grillowania, to o ile robi się to ostrożnie i nikomu się nie przeszkadza służby przymykają oko na przepisy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *